شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از قدیمی ترین شهر های زیر زمینی دنیاست که در 7 کیلومتری شمال شهر کاشان و 3 کیلومتری غرب آران و بیدگل قرار دارد.علت نامگذاری این مکان ، قرار گیری آن در منطقه نوش آباد است.

در سال 1383 شهر زیرزمینی نوش آباد یا به گویش محلی اویی در عمق زمین کشف گردید.این مجموعه دارای قدمتی بیش از ۱۵۰۰ سال می‌باشد و به دوره ساسانیان مربوط می‌گردد. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده است.این شهر چندین هزار متر وسعت برخوردار است.معماران و باستان‌شناسان معتقدند که اویی تونلی است ساخته‌ی دست بشر، که در ادوار مختلف تاریخی، کاربردی نظامی و دفاعی داشته است.

یکی از نکته‌های جالب درمورد این شهر زیرزمینی، تهویه‌ آن است. سیستم تهویه این شهر بسیار دقیق طراحی شده. دیوار‌هایش در کنار جریان قنات ساخته شده‌اند و تابستان‌ها، آن پایین حسابی خنک است.یکی دیگر از چیزهای جالبی که اینجا پیدا شده، چراغ‌های پیه‌سوز است که قدیمی‌ترینش ۷۰۰ سال عمر داشته. در اتاق‌ها در فاصله‌های یک متری چراغ پیه‌سوزی قرار داشته تا روشنایی محیط را تامین کنند.شهر زیرزمینی اویی، دو ورودی دارد که ورودی دوم کمی بزرگ‌تر است. کنار آن کافه کوچکی هم هست که بعد از گشت و گذار می‌توانید کمی آنجا بنشینید و چیزی میل کنید.

برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]

کاشان

شهر زیرزمینی نوش آبادکاشان

دیدگاهتان را بنویسید