نصیرالملک

درباره شیراز:

شیراز با دیدنی‌های منحصر به فرد و جذاب شهریست با قدمت ۶۵۰۰ ساله که در طول تاریخ چندین بار پایتخت سلسله‌های موجود در استان فارس بوده است. شیراز را می توان پایتخت فرهنگی و تاریخی ایران دانست. از این رو سفر به این شهر می تواند تبدیل به بهترین سفر زندگی شما شود. در ادامه برنامه سفر یک روزه شیراز پیشنهاد داده شده است.

باغ ارم

باغ ارم

باغ ارم یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است که قدمت آن به دوران سلجوقی باز می‌گردد. برجسته‌ترین ویژگی این باغ ، بنایی سه طبقه در مرکز آن است که نقوش کاشی‌کاری شده زیبایی از شخصیت‌های تاریخی، ادبی و اسطوره‌ای بر روی آن به چشم می‌خورد.  باغ ارم، درختان بسیاری در خود جای داده و به شکل نمایشگاهی از انواع گل‌ و گیاهان درآمده‌است.

بازار وکیل

بازار وکیل

بازار وکیل یکی از شاهکارهای معماری دوران زندیه است که در قسمت مرکزی شیراز قرار دارد. با گذشت سال ها از تاسیسش این بازار همچنان کارایی اقتصادی خود را حفظ کرده و همه سوغات شیراز را می‌توان در آن یافت.

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام از بناهای دوره قاجاریه است که زمانی محل زندگی قوام حاکم فارس بوده است و به دلیل داشتن درختان نارنج فراوان به «نارنجستان» معروف است.
عمارت نارنجستان از دو طبقه و یک طبقه زیرزمین تشکیل شده که شامل یک حمام گچینه، حسینیه‌ی قوام، مکتب‌خانه‌ی قوام، اندرونی قوام (خانه‌ی زینت الملک)، دیوان‌خانه، حمام اختصاصی و اصطبل و زنجیرخانه بوده اما تعدادی از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند.

ارگ کریمخنی

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بنای دوران زندیه است که به دستور کریمخان زند و به عنوان مکانی برای زندگی وی ساخته شد و به همین دلیل به این نام شهرت یافت. در حال حاضر ارگ کریم خانی ، موزه ای از مجسمه های جالب و تماشایی است و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در دامنه کوه در شمال شرق شیراز واقع گردیده و در سده گذشته بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است. زیر بنای این آرامگاه معروف به سعدیه که محل زندگی و دفن سعدی شاعر بزرگ پارسی زبان می باشد و محوطه آرامگاه به سبک ایرانی گلکاری و درختکاری شده است.

باغ دلگشا

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که پیشینه‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد و نخستین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است. قناتی به نام کاریز سعدی که از آرامگاه سعدی جاری میشود نیز از این باغ میگذرد.

حافظ

آرامگاه حافظ

بنای عظیم و با شکوه آرامگاه حافظ در دوران کریمخان زند ساخته شد. بر روی تربت حافظ، سنگی مرمرین به دستور کریمخان زند نهاده شد که دو غزل از غزل های حافظ بر آن نوشته شده است.

مرور سریع
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]

برنامه سفر شیراز

برنامه سفربرنامه سفر شیرازشیراز

دیدگاهتان را بنویسید