نصیرالملک

درباره شیراز:

شیراز با دیدنی‌های منحصر به فرد و جذاب شهریست با قدمت ۶۵۰۰ ساله که در طول تاریخ چندین بار پایتخت سلسله‌های موجود در استان فارس بوده است. شیراز را می توان پایتخت فرهنگی و تاریخی ایران دانست. از این رو سفر به این شهر می تواند تبدیل به بهترین سفر زندگی شما شود. در ادامه برنامه سفر دو روزه شیراز پیشنهاد داده شده است.

باغ ارم

باغ ارم

باغ ارم یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است که قدمت آن به دوران سلجوقی باز می‌گردد. برجسته‌ترین ویژگی این باغ ، بنایی سه طبقه در مرکز آن است که نقوش کاشی‌کاری شده زیبایی از شخصیت‌های تاریخی، ادبی و اسطوره‌ای بر روی آن به چشم می‌خورد.  باغ ارم، درختان بسیاری در خود جای داده و به شکل نمایشگاهی از انواع گل‌ و گیاهان درآمده‌است.

موزه هفت تنان

موزه هفت تنان

تکیه هفت‌تنان یکی از بناهای تاریخی دوره زندیه است. این باغ که تا سال ها پیش خانقاه درویش‌ها و مرتاضان بود ، به دلیل وجود مقبره ۷عارف گمنام به هفت تن شهرت دارد.
عمارت داخل باغ اکنون به عنوان موزه و گنجینه سنگ های تاریخی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

باغ دلگشا

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که پیشینه‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد و نخستین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است. قناتی به نام کاریز سعدی که از آرامگاه سعدی جاری میشود نیز از این باغ میگذرد.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در دامنه کوه در شمال شرق شیراز واقع گردیده و در سده گذشته بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است. زیر بنای این آرامگاه معروف به سعدیه که محل زندگی و دفن سعدی شاعر بزرگ پارسی زبان می باشد و محوطه آرامگاه به سبک ایرانی گلکاری و درختکاری شده است.

خانه شاپوری

خانه شاپوری

خانه شاپوری عمارتی دو طبقه در باغی وسیع است که متعلق به یکی از تاجران به نام شیراز یعنی عبدالصاحب شاپوری بوده است. این بنا امروزه مکانی برای پذیرایی از میهمانان و مسافران شیرازی در قالب رستوران و کافی شاپ است و خدمات متعددی نیز در گوشه و کنار آن ارائه می‌گردد.

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد

باغ عفیف‌آباد از شاهکارهای معماری دوران زندیه بوده و در دوره صفویه از باغ‌های مهم و گردشگاه پادشاهان محسوب می‌شده است. در حال حاضر از این عمارت به عنوان موزه نظامی ارتش (موزه اسلحه شناسی) و موزه عبرت استفاده می‌شود.

بازار وکیل

بازار وکیل

بازار وکیل یکی از شاهکارهای معماری دوران زندیه است که در قسمت مرکزی شیراز قرار دارد. با گذشت سال ها از تاسیسش این بازار همچنان کارایی اقتصادی خود را حفظ کرده و همه سوغات شیراز را می‌توان در آن یافت.

مسجد وکیل

مسجد وکیل

این مسجد در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور کریمخان زند و با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان در دسترس بوده ساخته شده است . دو مناره زیبا و شبستان چوبی با ستونهای سنگی یک پارچه و مارپیچ از دیدنی های این مسجد می باشد.

حمام وکیل

حمام وکیل

حمام وکیل از بناهای دوره زندیه ، در کنار دیگر آثار این دوره یعنی مسجد و بازار وکیل مجموعه وکیل را تشکیل داده است. این حمام که یکی از بزرگ ترین حمام های زمان خود بوده و به عنوان حمام عمومی مورد استفاده قرار می گرفته است.

حافظ

آرامگاه حافظ

بنای عظیم و با شکوه آرامگاه حافظ در دوران کریمخان زند ساخته شد. بر روی تربت حافظ، سنگی مرمرین به دستور کریمخان زند نهاده شد که دو غزل از غزل های حافظ بر آن نوشته شده است.

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید یکی از شهرهای باستانی ایران است که در زمان هخامنشی پایتخت ایران بوده است. گردشگران خارجی تخت جمشید را به نام “پرسپولیس” می شناسند که به معنی شهر پارسیان است و شبیه به “پرسه پلیس” یعنی نامی است که در گذشته یونانیان بر تخت جمشید نهاده بودند.

نقش رستم

نقش رستم

در این مجموعه باستانی و تاریخی یادمانهایی از دوره ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان دیده        می شود. علاوه بر آن ، مقبره داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم و داریوش دوم و نیز بنای سنگی و برج مانند کعبه زرتشت در این محوطه قرار دارد. آرامگاه پنجمی هم در آن وجود دارد که احتمال می رود متعلق به داریوش سوم باشد.

پاسارگاد

پاسارگاد

پاسارگاد یکی از شهرهای باقی‌مانده از دوران هخامنشی است که کوروش کبیر آن را به عنوان مرکز فرماندهی خود برگزید و کاخ‌هایی در آن بنا نمود. مقبره کوروش کبیر یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پاسارگاد است که تقریباً سالم باقی‌مانده است. علاوه بر این مقبره، مجموعه پاسارگاد دربرگیرنده بناهایی چون باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ بار اختصاصی، دو کوشک و بسیاری بناهای تاریخی دیگر است.

دروازه قران

دروازه قرآن

دروازه قرآن تنها دروازه باقی مانده از میان ۶ دروازه قدیم شیراز است. این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی بنا گردید و پس از اتمام ساخت وی دستور داد تا قرآنی بزرگ منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری ، معروف به قرآن «هفده من» بر بالای آن قرار دهند تا کاروان‌ها به سلامت از زیر آن گذشته و به راه خود ادامه دهند. به همین دلیل به نام دروازه قرآن موسوم شد.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین مساجد ایران است که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد.
مسجد نصیرالملک هفت در چوبی دارد با شیشه‌های رنگی که وقتی آفتاب به درهای شیشه‌ای می‌تابد، فرشی از نور و رنگ کف مسجد پهن می‌شود که بسیار زیبا و چشم¬نواز است و به دلیل وجود این نور و رنگهای زیبا به این مسجد ، مسجد صورتی ایران می‌گویند.

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام از بناهای دوره قاجاریه است که زمانی محل زندگی قوام حاکم فارس بوده است و به دلیل داشتن درختان نارنج فراوان به «نارنجستان» معروف است.
عمارت نارنجستان از دو طبقه و یک طبقه زیرزمین تشکیل شده که شامل یک حمام گچینه، حسینیه‌ی قوام، مکتب‌خانه‌ی قوام، اندرونی قوام (خانه‌ی زینت الملک)، دیوان‌خانه، حمام اختصاصی و اصطبل و زنجیرخانه بوده اما تعدادی از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند.

شاهچراغ

شاهچراغ

مهم‌ترین زیارتگاه شهر شیراز آرامگاه میر سید احمد فرزند امام هفتم (ع) معروف به شاه‌چراغ است که در دوره اتابکان و در قرن ششم هجری قمری ساخته شده و جایگاه ویژه‌ای در میان مردم شیراز دارد.

ارگ کریمخنی

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بنای دوران زندیه است که به دستور کریمخان زند و به عنوان مکانی برای زندگی وی ساخته شد و به همین دلیل به این نام شهرت یافت. در حال حاضر ارگ کریم خانی ، موزه ای از مجسمه های جالب و تماشایی است و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

مرور سریع
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]

برنامه سفر شیراز

برنامه سفربرنامه سفر شیرازشیراز

دیدگاهتان را بنویسید