نصیرالملک

درباره شیراز:

اگر تا به حال به شیراز سفر کرده باشید میدانید که  این شهر با دیدنی‌های منحصر به فرد و جذاب خود سفری لذت بخش را به ارمغان می آورد. از آنجا که شیراز را می توان پایتخت فرهنگی و تاریخی ایران دانست پس قطعا ارزش این را خواهد داشت که چندین بار به آن سفر کرد. از این رو این برنامه مختص افرادی که تهیه شده است که تا به حال به شیراز سفر کرده اند و در این سفر مکان هایی که ممکن است ندیده باشید را معرفی خواهیم کرد.

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام از بناهای دوره قاجاریه است که زمانی محل زندگی قوام حاکم فارس بوده است و به دلیل داشتن درختان نارنج فراوان به «نارنجستان» معروف است.
عمارت نارنجستان از دو طبقه و یک طبقه زیرزمین تشکیل شده که شامل یک حمام گچینه، حسینیه‌ی قوام، مکتب‌خانه‌ی قوام، اندرونی قوام (خانه‌ی زینت الملک)، دیوان‌خانه، حمام اختصاصی و اصطبل و زنجیرخانه بوده اما تعدادی از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند.

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق

مسجد عتیق یا مسجد آدینه، قدیمی‌ترین مسجد شیراز است و آن را روی بقایای عبادتگاهی قدیمی که مربوط به دوره پیش از اسلام می‌شده بنا کرده‌اند.  حافظ شیرازی خود را ملزم کرده بوده که هر جمعه برای تلاوت قرآن به این مسجد بیاید.

موزه موسیقی (خانه منطقی نژاد)

موزه موسیقی (خانه منطقی نژاد)

خانه «منطقی نژاد» یکی از بناهای قدیمی دوره قاجار است که شامل یک شاه‌نشین و تعداد زیادی اتاق می‌باشد. امروزه هر یک از این اتاق‌ها برای کار خاصی در حوزه موسیقی مورد استفاده قرارمی‌گیرد و به همین دلیل است که این خانه به موزه موسیقی شیراز تبدیل شده است.

خانه سعادت

خانه سعادت

خانه سعادت از خانه‌های دوره قاجاریه در شیراز است که در سال 1384 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس و به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران، به موزه خاتم یا خانه خاتم تبدیل شد.

ارگ کریمخنی

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بنای دوران زندیه است که به دستور کریمخان زند و به عنوان مکانی برای زندگی وی ساخته شد و به همین دلیل به این نام شهرت یافت. در حال حاضر ارگ کریم خانی ، موزه ای از مجسمه های جالب و تماشایی است و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو با وسعتی حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع در ۱۵ کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته و حیواناتی از جمله فلامینگو ، آنقوت و.. در آن زندگی می‌کنند.

پارک قلعه بندر (پیکنیک)

پارک قلعه بندر(پیکنیک)

پارک جنگلی قلعه بندر در نزدیکی سعدیه قرار گرفته که از آنجا می‌توان منظره زیبای شیراز را تماشا کرد. آبشار زیبا، کاشت درخت و گل و جاده‌سازی با پلکان‌ها از جلوه های زیبای این پارک است که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. در ابتدای ورود به پارک قلعه بندر از جبهه جنوبی یک تاب و سرسره سنگی وجود دارد که گفته می‌شود وسیله بازی بچه‌های لطفعلی‌خان زند بوده است.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در دامنه کوه در شمال شرق شیراز واقع گردیده و در سده گذشته بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است. زیر بنای این آرامگاه معروف به سعدیه که محل زندگی و دفن سعدی شاعر بزرگ پارسی زبان می باشد و محوطه آرامگاه به سبک ایرانی گلکاری و درختکاری شده است.

باغ دلگشا

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که پیشینه‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد و نخستین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.همچنین قناتی به نام کاریز سعدی که از آرامگاه سعدی جاری میشود از این باغ میگذرد.

حافظ

آرامگاه حافظ

بنای عظیم و با شکوه آرامگاه حافظ در دوران کریمخان زند ساخته شد. بر روی تربت حافظ، سنگی مرمرین به دستور کریمخان زند نهاده شد که دو غزل از غزل های حافظ بر آن نوشته شده است.

بازار وکیل

بازار وکیل

بازار وکیل یکی از شاهکارهای معماری دوران زندیه است که در قسمت مرکزی شیراز قرار دارد. با گذشت سال ها از تاسیسش این بازار همچنان کارایی اقتصادی خود را حفظ کرده و همه سوغات شیراز را می‌توان در آن یافت.

مسجد وکیل

مسجد وکیل

این مسجد در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور کریمخان زند و با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان در دسترس بوده ساخته شده است . دو مناره زیبا و شبستان چوبی با ستونهای سنگی یک پارچه و مارپیچ از دیدنی های این مسجد می باشد.

حمام وکیل

حمام وکیل

حمام وکیل از بناهای دوره زندیه ، در کنار دیگر آثار این دوره یعنی مسجد و بازار وکیل مجموعه وکیل را تشکیل داده است. این حمام که یکی از بزرگ ترین حمام های زمان خود بوده و به عنوان حمام عمومی مورد استفاده قرار می گرفته است.

خانه فروغ الملک

خانه فروغ الملک (موزه مشکین فام)

خانه فروغ الملک شیراز در دوره قاجاریه توسط فروغ الملک قوامی ساخته شد و در آن زمان کاربردی مسکونی داشت. امروزه این بنا به موزه هنر مشکین فام تبدیل شده و آثار ارزشمند هنری از هنرمندان استان فارس در رشته های مختلف هنری در آن نگه داری می شود. این موزه اولین موزه تخصصی هنرهای تجسمی در ایران محسوب می‌شود.

خانه شاپوری

خانه شاپوری

خانه شاپوری عمارتی دو طبقه در باغی وسیع است که متعلق به یکی از تاجران به نام شیراز یعنی عبدالصاحب شاپوری بوده است. این بنا امروزه مکانی برای پذیرایی از میهمانان و مسافران شیرازی در قالب رستوران و کافی شاپ است و خدمات متعددی نیز در گوشه و کنار آن ارائه می‌گردد.

مرور سریع کلی
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]

برنامه سفر شیراز

برنامه سفربرنامه سفر شیرازشیراز

دیدگاهتان را بنویسید